středa 29. srpna 2012

26.8.2012 - Zámek Slatiňany

A máme tu již třetí článeček o zámku Slatiňany.
První byl z naší návštěvy Anglického parku, při druhé návštěvě jsme navštívili čerstvě opravený Kočičí hrádek.
No a snad někdy dojde i na návštěvu Hipologického muzea, které je také v prostorách zámku.
 
Stručná historie zámku Slatiňany:
První písemné informace o původní tvrzi pocházejí z konce 13. století, když ji v roce 1294 vlastnil František ze Slatiňan. Od té doby do poloviny 18. stol. se na tvrzi a od konce 16. stol. na zámku, vystřídalo více než 30 majitelů. Bylo až neuvěřitelné, v jak krátkých časových intervalech se vlastníci panství střídali a jaké je postihovaly osudy – od zchudnutí, přes konfiskace, po náhlá a příliš časná úmrtí.

V roce 1732 koupil zámek Josef František hrabě ze Schönfeldu a v roce 1746 se jeho dcera provdala za Jana Adama z Auerspergu, na jehož rodinu o několik let později přešlo vlastnictví majetku. Od té doby až do roku 1942 patřily Slatiňany tomuto šlechtickému rodu, původně pocházejícímu z Kraňska (či podle jiných pramenů ze Švábska). Na další tři roky, kdy slatiňanští Auerspergové vymřeli po meči, je vlastnil Dr. Josef František Trauttmansdorff. Jeho majetek byl v roce 1945 Benešovými dekrety vyvlastněn.
Uvolněné stáje byly využity v srpnu roku 1945 pro starokladrubské vraníky regenerované Prof. Františkem Bílkem a budova zámku byla od roku 1950 využita pro účely hipologické expozice.
Od roku 2011 se však postupně navrací i původní zámecký inventář. Díky tomu si můžete prohlédnout i jednu z nejmladších prohlídkových tras v České republice - zámeckou expozici.




neděle 26. srpna 2012

14.8.2012 - Telč

Cosi jsme vyřizovali v Třešti. 
V poledne bylo vyřízeno a tak vznikl nápad ... co takhle jedno úterní odpoledne věnovat návště, prohlídce malebného historického města Telč, které je zapsané na seznamu UNESCO.

První písemná zmínka pochází z roku 1315. Významný datem je také rok 1339, kdy Telč dostal do vlastnictví Oldřich z Hradce z rodu Vítkovců.

Historické jádro města patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na Moravě a v roce 1992 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na památkové hodnotě města se podílí i předměstí Staré Město, jehož historická část (okolí kostela Matky Boží) je městskou památkovou zónou a v neposlední řadě i to, že i nová výstavba 20. století na okrajích města respektovala hodnotné městské panoráma, které není narušeno převýšenou panelovou zástavbou.
Dominantou a také nejvýznamnější architektonickou památkou města je renesanční telčský zámek. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesační architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry. 

pátek 17. srpna 2012

Ohlédnutí za Sýrií

Na podzim roku 2010 se mi podařilo dobrodružně zavítat až do Sýrie (autem).
Výchozím bodem našeho putování se stalo největší severně položené město Allepo se svou Allepo Citidel.
Dle sčítání z roku 2005 mělo město Allepo 2,3 mil. obyvatel. 


Allepo Citidel (zapsaná na seznamu UNESCO od roku 1986).

úterý 7. srpna 2012

6.8.2012 - Kočičí Hrádek

Kočičí hrádek poničili vandalové, Slatiňany vyhlásí na opravu sbírku.
Tak zněl titulek článku na iDNES dne 8.20.12.
Je také možné, že za vším může všemocný děda Mráz, jak zněl titulek Řádil na Kočičím hrádku skutečně vandal nebo tady úřadoval děda Mráz? Chrudimských novin z 5.5.2012
Takže při návštěvě jsme se vydali na návštěvu Kočičího hrádku, který se nachází v jihozápadní části zámeckého lesoparku, který je dětmi velmi oblíbený .
Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová. Hrádek vzbuzuje mezi současnými návštěvníky hlavně dětmi stejné nadšení, jako u malých potomků rodiny Auerspergů.
K hrádku se dostanete, když projdete zámeckým parkem k dřevěné brance a pokračujete po asfaltové silnici vzhůru až dojdete k lesu. Tam odbočíte vpravo a budete pokračovat po cestě k nově opravenému stavení Švýcárny. A tam Vás už ukazatel nasměruje lesní pěšinou k danému místu.

čtvrtek 2. srpna 2012

9.7.2012 - léčebna Jihlava

Ano, mám na mysli Psychiatrickou léčebnu v Jihlavě
(lidově v našem kraji řečnou na kopečku)
Vydal jsem se tam a návštěvu za jedním známým.