úterý 23. srpna 2011

14.8.2011 - Výlet: Lipnice nad Sázavou

14. srpna 2011 před krátce před dvanáctou hodinou polední přijíždíme do Lipnice nad Sázavou, na náměstí zaparkujeme a kousek od Haškova domu si dáváme drobné občerstvení.
Nevšimneme si polední přestávky (a zavírací doby) a daváme se do prohlídky Haškova domu (se svolením místního správce za 20 Kč).
Jaroslav Hašek domek koupil roku 1921, když se krátce předtím přestěhoval z Prahy na Lipnici. V domku je malé muzeum s památkami na věhlasného spisovatele. Poblíž Haškova domku stojí pomník s Haškovou bustou od sochaře Bohumila Kotrby z roku 1983. Mezi Haškova oblíbená místa patřil vedle hradu hostinec U České koruny na náměstí. Po svém úmrtí 3.1.1923 byl Hašek pochován na starém hřbitově a jeho hrob se nalézá u hřbitovní zdi.
 

A pak pokračujeme od Haškov domu po mírně stoupající asfaltce nahoru k hradu.
Na hradu Lipnice si kupujeme vstupenku za 70 Kč, nečekáme na celou hodinu, kdy začíná organizovaná prohlídka s průvodce a vydáváme se na samostatnou prohlídku.
Hrad Lipnice se vypíná na žulové skále v nadmořské výšce 611 metrů jižně od Světlé nad Sázavou. Kolem hradu se rozprostírá bývalé podhradí, dnes městečko stejného názvu. První zmínka o hradu je z r. 1316, jeho prvním známým vlastníkem je Raimud z Lichtenburka.
 

V roce 1370 povýšil Karel IV. Podhradí na městečko a udělil mu práva Německého Brodu.

Do dějin husitství se Lipnice zapsala roku1417 za Čeňka z Vartenberka svěcením husitských kněží, které proběhlo v hradní kapli.

Za třicetileté války roku 1639 vydrancovali městečko Švédové, ale hrad se jim dobýt nepodařilo. Ale roku 1645 se posádka hradu vzdala Švédům bez boje a hrad se stal jejich válečnou základnou. Císařští se jej v roce 1646 marně pokoušeli dobýt. Během jejich čtyřměsíčního obléhání bylo zničeno středověké městečko v podhradí. Švédové opustili hrad až roku 1648 po uzavření vestfálského míru.
 
V 17. a 18. století byl kolosální hrad užíván již jen zčásti, proto pustl.
Definitivní zánik přinesl po katastrofálním požáru hradu a městečka a v roce 1869 se proměnil ve zříceninu.
 
Kolem roku 1913 vzniká spolek na záchranu hradu Lipnice.
V roce 1925 jej odkoupil klub českých turistů za 100 Kč a v roce 1953 byl předán do správy státu. V 70. a 80. letech 20. století na hradě probíhaly první velké  záchranné a rekonstrukční stavební práce,
které pokračují s přestávkami až do současnosti (a které místy působí značně rozpoluplně).
Odkazy:
- http://www.hrad-lipnice.eu
- http://www.voci.websnadno.cz/Hrad-Lipnice.html
- http://www.lipnicens.cz
- http://www.lipnicens.unas.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat