čtvrtek 28. července 2016

Muzeum v Hlinsku - vláčky a historická expozice

V sobotu 16.7.2016 jsme navštívili Muzeum v Hlinsku.
V galerii jsme nebyli ... ale za to jsme navštívili historickou expozici a zejména modelové kolejiště.Již tradiční letní výstava v muzeu je věnovaná železničářské tématice. 
Významným přelomem z hlediska dopravy se pro Hlinsko a okolí stala stavba železniční dráhy od Pardubic do Německého (Havlíčkova) Brodu. První vlak byl vypraven 16. května 1871. Nádražní budova byla postavena současně s dráhou, krytý perón vznikl později.

K vidění budou modely lokomotiv, vagónů, staveb, krajinek, funkční  i rozestavěná kolejiště ze soukromých sbírek pánů Zdeňka Jeníčka, Jiřího Tesáka, Miloslava Zavřela a Vojtěcha Vaška. 

Nebudou chybět nejrůznější předměty se železničářskou tématikou (uniformy, čepice, lampy,“ kompostéry“, vývěsky, návěstní terče, plakáty, fotografie) ze sbírky pana Romana Svobody a Václava Žampacha. 

A ještě něco navíc. Výstavu doplní dvě unikátní vysoká jízdní kola, muzeální až raritní hodnoty – Singer Challenge a Singer Apollo (1876). Bicykly pro muzeum zrestauroval pan Jaroslav Vožniak za podpory Pardubického kraje.
      
Ve vybrané dny  proběhnou doprovodné akce ( pouštění vláčků po kolejišti). Návštěvníci si mohou vyzkoušet i označení jízdenky na „kompostéru.“ Pro holčičky a kluky bude připraven hrací koutek s vláčky i panenkami.  

Srdečné pozvání  platí i do nově uspořádaných expozic muzea se zaměřením na textilní expozici, hrnčířství a dřevěné lidové hračky z Hlinecka. 


Žádné komentáře:

Okomentovat